Hem mükemmel hediyeyi bulmak, hemde onu mükemmel şekilde vermek çok zordur. Hediye vereceklere yardımcı olması için bu rehberi buldum. İşte hediye vermenin 10 önemli kuralı:

  1. Sadece para vermeyin. Sadece para verilerek temelde verilen mesaj: “Senin için çok da düşünemedim. Benim için değerin bu kadar.” dır. 
  2. Hediyenin parasal değeri önemsizdir. 
  3. Önemli olan hediye değil, düşünmektir. O yüzden hediyenizi çok iyi düşünün. Genellikle, hediye vereceğiniz kişinin istediği, belki bir konuşma arasında geçen veya gözüne kestirdiği bir şeyi hediye edin. 
  4. Eğer olabiliyorsa objeler yerine deneyimleri tercih edin. 1 saatlik masaj ya da konser biletleri gibi hediyeler de oldukça unutulmazdır. Ama unutmayın, bazı objeler, tıpkı kitaplar ve DVDler gibi, iyi seçildikleri sürece aynı şekilde unutulmazdır. 
  5. Eğer hediye vereceğiniz kişinin zamanı kısıtlı ve yoğunsa, çok zamanını almayacak ya da daha iyisi ölü zamanlarını anlamlandıracak hediyeler seçin. 
  6. Hem hediyeyi veren hem de alan için yavaşça hediye paketini açmak büyük bir keyiftir. Bu yüzden mutlaka hediyeniz paketli olsun, mektuba sığacak kadar küçük ve ince olsa bile… 
  7. Her zaman hediyenize düşünceli bir mesaj içeren bir kart veya mektup ekleyin. 
  8. Kendinizin de paylaşabileceği hediyeler verin. 
  9. Zamanlama önemlidir. Hediye vereceğiniz kişinin de sizin de mutlu ve rahatlamış olduğuna ve hediye paketini açıp hediyenin keyfini çıkarmaya yeterli zamanınız olduğuna emin olun. Örneğin güzel bir yemek sonrası, genelde hediye vermek için ideal bir zamandır. 
  10. Hediyenin sürpriz zamanda verilmesi hepsinden iyidir. Değilse bile hediyenize sürpriz katmak için iki kere paketleyebilir, daha da iyisi ilki bir çeşit yem olan iki hediye verebilirsiniz. 

Voltaire’in sözleriyle;

“Tanrı bize hayatı hediye etti, iyi bir yaşamı kendimize hediye etmek ise bize düşüyor.”

Yazan : Neel Burton, M.D. ( Oxford İngiltere’de yaşayan ve öğretmenlik yapan psikiyatrist, filozof, yazar ve şarapsever / Kaynak : www.psychologytoday.com

Son Yazılara Göz Atın ⇓

Yeni İçerikleri ve Atölyeden Haberleri Kaçırmayın!

(Ayda en fazla 2 e-posta göndereceğiz, fazlasını biz de sevmiyoruz 🙂 )