Mid-Century Modern Dekorasyon Stili

Instagram hesabımda bir süredir modern sanat akımları ile ilgili kısa kısa bilgiler verdiğim bir seri hikaye paylaşımı yapıyordum. Çok sevildi ve takip edildi. Bunun üzerine bu serilere devam edeyim mi ve ne ile devam edeyim diye takipçilerime sordum ve iç mimari dekorasyon stilleri istek gördü. O yüzden onlarca dekorasyon akımından özellikle dikkat çeken bazılarını detaylıca incelediğim yazı dizisini ve yine Instagram hesabımdaki hikayelerde kısa özetleri paylaşıyor olacağım.

Bu yazı dizisinin ilkinde Mid-Century Modern ve İskandinav dekorasyon stillerini anlatmaya çalışacağım.

Mid-Century Modern Dekorasyon Stili

Amerika’da 1945-1970 yılları arasında, 2.Dünya Savaşı sonrasında oluşan ve bugün hala popülerliğini kouruyan bu dekorasyon stili genelde İngilizce adıyla anılıyor ama kimi Türkçe kaynaklarda “Yüzyıl Ortası Modern” adıyla rastlamak mümkün.

Savaş sonrası yeni malzemelerin ve teknolojilerin bulunmasıyla, o günleri geride bırakmak isteyenlerin yeni ve moderne olan hevesi bu stilin temelini oluşurken, yine savaş sonrası göçlerin ardından küçülmeye başlayan evlerde ortaya çıkan ihtiyaçlar için yapılan işlevsel tasarımlar stilin gelişiminde önemli rol oynar.

Mekanlar yeniden tasarlanırken artık eşya dolu yerlerden ziyade, daha minimalist, temiz ve organik hatlarda ve işlevsel mobilyalar ile herkese uygun tasarım anlayışı Mid-Century Modern stili tasarımın ana kabulleridir.

Bu tarzın mobilyaları ve aksesuarları nelerdir?

En bilindik dönem mobilyaları ahşap ayaklı konik sırtlı ortama uygun renklerde koltuk, küre gibi iddialı formlara sahip gövdeli abajur aydınlatma ve minimal tarzda, geometrik formda televizyon sehpası sayılabilir.

Ayrıca dönemin gereği olarak çok işlevli, katlanabilen mobilyalar bu tarzın favorisidir.

Hangi malzemeler öne çıkıyor?

Geleneksel malzeme olarak ahşap ön planda olsa da, fiberglas gibi yeni malzemeler sehpa, sandalye gibi mobilyaların tasarımlarına dahil olmuş, çelik tüp ve deri kayışlar konforlu sandalyeler için kullanılmıştır.

Günümüz dekorasyonuna neden ve nasıl dahil edilebilir?

Günümüzde eskiye oranla daha çok taşınıyoruz ve genellikle küçük, samimi apartman dairelerinde oturuyoruz. Temiz çizgiler, organik kıvrımlar, karıştırıp oynayabileceğimiz kumaşlar ve fonksiyonel tasarımları ile Mid-Century Modern dekorasyon mevcut mekanlarımıza kolayla eklenebilir ve modern nostaljik bir mekan yaratılabilir.

Orijinal dönem mobilyalarını bulmak mümkün olsa da, özellikle fiyatları sebebiyle günümüzde üretilen bu dönem esintili mobilyalarla da bu tarzın havası yakalanabilir.

Paletinde hangi renkler var?

Bu stilin olduğu dönemde genelde doğal ahşaba eşlik eden yeşil, turuncu, hardal sarısı ve toprak tonları ön plana çıksa da, günümüzde bu tarza uygun üretilen mobilyalarda her rengi bulmak mümkün.

Orijinal Mid-Century Modern mobilyaları nasıl anlarsınız?

Orijinal dönem mobilyaları bulmak oldukça zor olsa da o dönemden aksuarları, ahşap ayakları (peg leg) ve ince işliği olan mobilyalardır. Ayrıca bu mobilyaların ilgili yıllarda Danimarka, Yugoslovya, Japonya, Italya ve Amerika’da yapılmış olması gerekir. 

Kaynakça: architecturaldigest.com,  livingspaces.com,  donpedrobrooklyn.com, roseandgrey.co.uk, blog.modsy.com

İskandinav Dekorasyon Stili

İskandinav (Scandinavian) Dekorasyon Stili

Herkesin çok sevdiği ama gerçekte hakkında pek de detaylı bir fikri olmadığı (yalnız değilsiniz!) bu minimalist stilin derinliklerine daldığımızda, işlevsellik, doğal malzemeler ve yalınlık 3 temel özelliği olarak ön plana çıkıyor. 

Sanılanın aksine sadece lüks ve seçkin mekanlara özgü bir stil değil, tam tersi herkesin iyi tasarıma sahip olabileceği mottosunu  taşıyan ve IKEA gibi uygun fiyatlı alternatiflerden bir çok lüks markaya kadar sektörde büyük yer sahibi bu stil.

1930larda başlayan İslandinav dekorasyon stili, 1950lerde Amerika ve Kanada’da İskandinav tasarımcıların  çalışmalarıyla iyice popülerleşiyor. Bu arada İskandinav stilinde öne çıkan 3 önemli ülke var : Norveç, İsveç ve Danimarka. Fakat zaman zaman Finlandiya, İzlanda ve Grönland’da bu ülkeler arasına dahil ediliyor.

Günlük yaşantıya doğal malzemeler ile maksimum konforu sade ve işlevsel olarak sunmayı amaç edinmiş stilin en önemli enstrümanı ise aydınlatma. Günde ortalama 7 saat aydınlık olan İskandinav ülkelerinde, iç mekan aydınlatması oldukça önemli bir yere sahip.  Tabi bunu sağlamak için sadece aydınlatma sayısını, tipini ve kalitesini arttırmayıp; koyu zeminler yerine açık renk zeminler, canlı parlak ve koyu renkler yerine açık ve soft renkler, büyük pencereler ve çok ince tüller kullanarak ortam aydınlığının artmasını sağlıyorlar.

Tekstil ile sıcaklık

Minimalizm ve modern dekorasyon çoğunlukla soğuk ve sert olarak bilinir. İskandinav dekorasyon stilinin minimalizmden ayrıldığı en temel nokta, sıcak ve cazip bir ortam yaratmayı esas almasıdır. Bunu sağlamak için koyun derisi, yün ve tiftik gibi sıcak bir katman yaratan tekstilleri kullanırlar. Fakat burada önemli bir not: Eklenen her bir tekstil katmanının mutlaka bir işlevi olmalıdır.

Paletinde hangi renkler var?

İskandinav stilinde toprak tonları ve nötr renkler ön planda olsa da koyu mavi, zengin koyu yeşil, gri ve kahvrengi de palete eklenebilir. Doğadan esinlenen renkler özellikle bu dekorasyona zenginlik katar.

Hangi malzemeler öne çıkıyor?

Ahşap, ahşap, ahşap ! Bu stilde en önde olan malzeme sıcak tonlardaki (özellikle meşe, kayın, akağaç..v.b) ahşaplardır. Ahşaplara eşlik eden ikinci malzeme ise kadifeden, pamuklu kumaşa, yünden tiftiğe her tür tekstil malzemesidir.

Günümüz dekorasyonuna neden ve nasıl dahil edilebilir?

Modern görüntüyü elden bırakmadan samimi bir ortam yaratmak isteyenler İskandinav stilinin bazı önemli noktalarını dekorasyonuna ekleyebilir.  Örneğin yataklarınızda farklı yastıkları ve farklı tekstil malzemelerinden yatak örtülerini katmanlayabilir, bu stilin bir koyu/canlı rengini bir sanat eserinde veya halıda patlatarak sergileyebilir, sıcak ahşap rengi mobilyaları dekorasyonunuza ekleyebilir ve daha fazla ışığı içeri almak için pencerelerinize ince açık renk tüller seçebilirsiniz.

Ayrıca dekorasyona yaşayan bir eleman ve güzellik katmak için, İskandinav mekanlarının olmazsa olmazı taze vazo çiçeklerini de esgeçmeyiniz.

Mid-Century Modern ile İskandinav stili arasındaki farklar nelerdir?

Birbirlerini oldukça andırsalar da iki stilin temel bazı farklılıkları vardır. Birincisi renk paletidir. İskandinav stilinde toprak tonları ve soft-açık renkler ön plana çıkarken, Mid-Century Modern stilde canlı en az bir renge yer verilir.

İkinci temel farklılık ise malzeme seçimlerindedir. İki stilde de ahşap ön plana çıksa da İskandinav stilinde metal ve bolca tekstil işin içine girerken, Mid-Century Modern stilinde fiberglas, seramik, deri gibi alternatif malzemeler göze çarpar. 

Kaynakça: housebeautiful.com, mydomaine.com, decoraid.com

Son Yazılara Göz Atın ⇓

Yeni İçerikleri ve Atölyeden Haberleri Kaçırmayın!

(Ayda en fazla 2 e-posta göndereceğiz, fazlasını biz de sevmiyoruz 🙂 )