Bu tatlı makrome işini internette bin kere görünce denemek istedim, malum vaktimiz bol #evdekal günlerinde! =)

Bir de çok malzemeye ihtiyaç olmayınca hoşuma gidiyor. Bu bardak altlığı veya saksı altlığı için de gerekli olan tek şey ip ve bolca sabır =)

Youtube’a “makrome bardak altlığı” veya “diy macrame coaster” yazınca nasıl yapıldığını oldukça detaylı anlatan bir çok video bulabilirsiniz. Ama özet olarak bir ana ipin etrafına çokça kısa ipi düğümleye düğümleye oluşturuyorsunuz.

Normalde bu iş için böyle saçaklanabilen makrome iplerden kullanıyorlar fakat evde hali hazırda renkli jüt ipim vardı, ben onu kullanmak istedim.

2 sıkıntısı oldu. Birincisi ipim çok ince olduğundan çok fazla düğüm atmak zorunda kaldım. İkincisi ise jüt ipler oldukça tozlu ipler, biraz etraf battı. Allahtan vakit bol, süpürdüm her yeri =)

Bazı örneklerde orta kısmı daha küçük bir daire bırakıp saçakları çok bırakmışlar, bazısında ise tam tersi. Benim dairem yaklaşık 9cm çapında oldu ve saçaklarım da 3-4cm. Saçakları böyle püskül yapmak için düğümleme işi bittikten sonra bir tarakla taraya taraya iplerini açtım.

Önce bardak altlığı olarak kullanmıştım ama instagram hikayerlerimde görmüşsünüzdür, şimdi saksımın altında kullanıyorum.

Sizler de yaparsanız, güzel günlerde kullanın.

 

  • Malzemeler: ip (ince olduğundan 30m’ye yakın harcadım, makrame ipi 20m yetiyor diyorlar)
  • Süre: 2-3 saat

 

 

 

Son Yazılara Göz Atın ⇓

Yeni İçerikleri ve Atölyeden Haberleri Kaçırmayın!

(Ayda en fazla 2 e-posta göndereceğiz, fazlasını biz de sevmiyoruz 🙂 )