Hem mükemmel hediyeyi bulmak, hemde onu mükemmel şekilde vermek çok zordur. Hediye vereceklere yardımcı olması için bu rehberi buldum. İşte hediye vermenin 10 önemli kuralı:

 1. Sadece para vermeyin. Sadece para verilerek temelde verilen mesaj: “Senin için çok da düşünemedim. Benim için değerin bu kadar.” dır. 
 2. Hediyenin parasal değeri önemsizdir. 
 3. Önemli olan hediye değil, düşünmektir. O yüzden hediyenizi çok iyi düşünün. Genellikle, hediye vereceğiniz kişinin istediği, belki bir konuşma arasında geçen veya gözüne kestirdiği bir şeyi hediye edin. 
 4. Eğer olabiliyorsa objeler yerine deneyimleri tercih edin. 1 saatlik masaj ya da konser biletleri gibi hediyeler de oldukça unutulmazdır. Ama unutmayın, bazı objeler, tıpkı kitaplar ve DVDler gibi, iyi seçildikleri sürece aynı şekilde unutulmazdır. 
 5. Eğer hediye vereceğiniz kişinin zamanı kısıtlı ve yoğunsa, çok zamanını almayacak ya da daha iyisi ölü zamanlarını anlamlandıracak hediyeler seçin. 
 6. Hem hediyeyi veren hem de alan için yavaşça hediye paketini açmak büyük bir keyiftir. Bu yüzden mutlaka hediyeniz paketli olsun, mektuba sığacak kadar küçük ve ince olsa bile… 
 7. Her zaman hediyenize düşünceli bir mesaj içeren bir kart veya mektup ekleyin. 
 8. Kendinizin de paylaşabileceği hediyeler verin. 
 9. Zamanlama önemlidir. Hediye vereceğiniz kişinin de sizin de mutlu ve rahatlamış olduğuna ve hediye paketini açıp hediyenin keyfini çıkarmaya yeterli zamanınız olduğuna emin olun. Örneğin güzel bir yemek sonrası, genelde hediye vermek için ideal bir zamandır. 
 10. Hediyenin sürpriz zamanda verilmesi hepsinden iyidir. Değilse bile hediyenize sürpriz katmak için iki kere paketleyebilir, daha da iyisi ilki bir çeşit yem olan iki hediye verebilirsiniz. 

Voltaire’in sözleriyle;

“Tanrı bize hayatı hediye etti, iyi bir yaşamı kendimize hediye etmek ise bize düşüyor.”

It’s both hard to find the perfect gift and give it in a perfect way. I have found this wonderful guide to help gift givers. Here are the 10 most important rules of gift giving:

 1. Don’t just give money. Giving money basically sends out the message, “I couldn’t be bothered to think too much about you, so there you go, that’s what you’re worth to me.”
 2. The monetary value of the gift is unimportant.
 3. It’s not the gift, but the thought that counts, so think about your gift carefully. In general, give something that you know the person wants, maybe something that has come up in conversation or something that you have seen the person eyeing or browsing.
 4. On the whole, prefer experiences to objects. Experiences such as a one-hour sportsmassage or concert tickets are generally more memorable than objects. But don’t forget that some objects, such as books and DVDs, can also be experiences—so long as they are well chosen.
 5. If the person is pressed for time, give something that doesn’t take up much time or, better still, that fills up dead time.
 6. There is great pleasure to be had, both for the recipient and the donor, in the ceremony of slowly unwrapping a gift. Therefore, always wrap the gift, even if it is very small or thin and fits in an envelope.
 7. Always include a thoughtful message with the gift, either on a card or in a letter.
 8. Give something that you yourself can share in.
 9. Timing is key. Make sure that you are both happy and relaxed, and that there is plenty of time to slowly unwrap and revel in the gift. For example, after a nice meal is generally a very good time.
 10. If the gift can come as a surprise, then all the better. If not, you can still make it a bit of a surprise by double wrapping it or, better still, giving two gifts, the first being a sort of decoy.

In the words of Voltaire;

“God gave us the gift of life; it is up to us to give ourselves the gift of living well.”

Writer / Yazan : Neel Burton, M.D. ( Oxford İngiltere’de yaşayan ve öğretmenlik yapan psikiyatrist, filozof, yazar ve şarapsever / is a psychiatrist, philosopher, writer, and wine lover who lives and teaches in Oxford, England ) Source / Kaynak : www.psychologytoday.com